Strona www też ma swój adres

Często przytrafia się sytuacja kiedy pragniemy przedstawić naszym kolegom pewien serwis internetowy do jakiego dotarliśmy w necie, a którego materia może być dla nich w jakiś sposób interesująca. Aby tego wprawdzie dokonać musimy przesłać im adres tejże strony aby potrafili obejrzeć ją na osobistym komputerze lub tablecie. Adres tego rodzaju wystarczy skopiować z paska adresowego przeglądarki (to jest to podłużne pole na samiutkiej górze przeglądarki, w dojrzalszych edycjach przeglądarek było ono bardziej wyraźne) i wkleić do wiadomości, po czym prawdopodobne jest przejrzenie analogicznej strony na odrębnym komputerze.

Jak możemy dostrzec adres ten przekształca się kiedy przybywamy na przeróżne strony analogicznej witryny. Dzieje się tak ponieważ jakakolwiek podstrona dysponuje swoim samodzielnym i unikatowym adresem. Nie dostosowuje się zwykle wyłącznie sam zaczątek adresu czyli domena witryny. Domena to fundamentalny adres identyfikujący witrynę internetową w internecie. To tak jak w świecie rzeczywistym ulica i numer mieszkania. Indywidualne komponenty adresu odgrodzone są kropkami i ukośnikami, a czasem ponadto odrębnymi znakami. Kropki służą do rozgraniczenia składników domeny (np. www.pewienadres.pl) a ukośniki opisują szczebel zagnieżdżenia poszczególnych stron, a zatem im bliżej pierwszego ukośnika po nazwie domeny tym wyższego rzędu jest podstrona.

Czasem wyszukamy w adresach stron jeszcze końcówki po kropce, np. .html albo .php. Te końcówki definiują język w którym napisany jest serwis, przy czym końcówka html (albo htm) sygnuje stronę statyczną (bez możliwości interakcji) a końcówka php formułuje witrynę dynamiczną (czyli formalnie taką aplikację www, jest to skutek wykonania programu uwidoczniony jako witryna internetowa, zaś końcówka oznaczająca język, w którym stworzony jest program jest nieodzowna żeby serwer rozumiał co z tym zrobić).

Autor: Józek

Nazywam się Józef, mieszkam w Jasienicy koło Bielska.