Strony internetowe – niezbędne czy bezużyteczne?

tworzenie strony www

Wydaje mi się, że jeszcze do dziś wiele firm traktuje posiadanie strony internetowej jako taki mało znaczący dodatek, coś co prawie wszyscy mają więc nie wypada odstawać od tłumu i też mieć jakąś tam wizytówkę w sieci. Często zrobić raz, wstawić napisane na szybko teksty i zapomnieć, a najlepiej gdyby udało się to zrobić minimalnym kosztem, choćby taką stronę miał wykonać znajomy student. Paradoksem jest, że wszyscy ci ludzie korzystają z Internetu do znalezienia czegokolwiek – klientów, dostawców, produktów czy usług. I niejednokrotnie nie widzą prostej zależności, że jeżeli oni tak postępują to z niemal absolutną pewnością robi tak dziś każdy. Jeszcze jakiś czas temu istotnie witryna internetowa to była nowinka, moda za którą wypadało podążać aby pokazać, że jest się nowoczesnym przedsiębiorstwem. Obecnie czasy się zmieniły, nie można sprawnie funkcjonować na rynku nie wykorzystując najbardziej podstawowego medium interakcji z odbiorcami.

Niejedna firma przekonuje się czasem w bolesny sposób o swym uzależnieniu od Internetu w sytuacjach awaryjnych. Bywa, że ktoś zapomni odnowić domenę albo hosting, wystąpi jakaś awaria w serwerowni albo po aktualizacji oprogramowania strona przestanie działać, lub wręcz padnie obiektem ataku hakerskiego. Refleksja przychodzi gdy cichną telefony, nie przychodzą maile, wtedy zaczyna się szukanie powodu. Okazuje się iż bez działającej strony internetowej biznes przestaje się kręcić.

Aby jednak strony internetowe spełniały swą funkcję nie można zostawić ich samym sobie. Nie można raz założyć strony www i nic potem z nią nie robić. Z założenia to najbardziej elastyczny sposób informowania klientów o nowych usługach i produktach, najszybciej można zareagować na zmiany rynkowe czy zmiany cen. Należy także przyczynić się do tego by użytkownicy potrafili taką stronę znaleźć. Można to zrobić na wiele sposobów, spośród których najpopularniejsze są pozycjonowanie czy reklamy w wyszukiwarkach. Nie zdobędziemy nowych klientów jeżeli nie będą umieli nas wyszukać. Ludzie bombardowani informacjami szybko wypierają z pamięci to o czym nie muszą pamiętać. Dopiero kiedy potrzebują coś zakupić szukają sprzedawcy, zwykle właśnie w sieci, i nie ma dla nich dużego znaczenia kto to będzie jeśli znajdą go szybko, bezproblemowo a towar będzie w korzystnej cenie.

Jeśli nie aktualizowałeś strony firmowej od kilku lat ani nigdy nie promowałeś jej aktywnie prawdopodobnie nie widzisz sensu w jej dłuższym utrzymywaniu. Lecz to nie słaba skuteczność Internetu leży u podstaw takiego stanu rzeczy ale twój lekceważący stosunek do niego.

Autor: Józek

Nazywam się Józef, mieszkam w Jasienicy koło Bielska.